Резерв

Як Луганська обласна бібліотека запрацювала в онлайновому форматі

04.05.2020 1 год тому.

Бібліотеки Луганщини продовжують працювати в умовах карантину. Питання – як саме? Усі користуються різними прийомами, аби зберегти свою цільову аудиторію та бути корисними для своєї громади.

У Луганській обласній універсальній бібліотеці (Good library) стався так званий «ідейний флешбек» – бібліотекарі давно планували втілити формат віртуальної бібліотеки з відповідно ширшою добіркою віртуальних послуг. Освітні тренінги для дітей і дорослих, психологічні зустрічі, музичні ефіри, клуб програмування, IT-Марафон, методичні вебінари для колег-бібліотекарів – частка того, що вже втілено бібліотекою на час карантину і частина плану на майбутнє.

Методична варта – з чого все почалося?

Із заморожування всіх культурно-дозвіллєвих масових подій. Це перший пункт сценарію, прописаний для всіх без винятку бібліотек. Тоді в Good library погодилися одностайно – на максимумі запустити Регіональний тренінговий центр, що діє у бібліотеці. Бібліотекарі, найперше, спланували онлайн-зустрічі на ті теми, що видалися найактуальнішими на початку карантину для самих бібліотекарів області: методика взаємодії з громадою в умовах карантину, з якими онлайновими платформами безпечніше працювати, як не порушувати авторське право у відборі необхідного контенту, і, власне, яким чином продовжити організовувати роботу в бібліотеці в умовах ОТГ.

«Криза – це завжди унікальний шанс щось змінити та вдосконалити. Головне – цим шансом правильно скористатися. Наше завдання як методичного центру – допомогти бібліотекарям області адаптуватися до умов, у які потрапили вони та їхні користувачі й запропонувати своїй громаді нові послуги. І мені здається, наші бібліотекарі досить успішно з цим пораються»


— Світлана Моісєєва, директорка Good library

Психологічна допомога, екологічні лекції, або адаптація до нового правопису

Бібліотекар-психолог Луганської обласної бібліотеки Олександр Солдатов раніше щотижня збирав дітей у бібліотеці на такі собі дружні, затишні зустрічі під назвою Loft.  З англійської це «горище», де друзі діляться секретами, проблемами і можуть почуватися безпечно. Тож, цей формат також вдалося зробити онлайновим. Тепер у ньому беруть участь діти не лише зі Старбільського району, а й школярі з усієї області.

«Ми робимо такі зустрічі різноманітними. Почали от проводити лекції на екологічні теми. Нещодавно говорили про чорнобильську трагедію. Запросив до нас приєднатися навіть одного з ліквідаторів катастрофи»


— розповідає Олександр

Також бібліотекар продовжує телефоном надавати психологічну допомогу іншим людям, зокрема і користувачам бібліотеки.

Проводять бібліотекарі-філологи й адаптивні тренінги з нового Українського правопису. До карантину цей курс проводили лише для бібліотечних фахівців Старобільщини. Тепер до нього приєднуються учасники з різних куточків України.  

Музичні квартирники вдома

Запустила бібліотека і музичні стріми за участі старобільських музикантів. Ініціатором такої події став івент-менеджер Good library Сергій Летучий. Стрім проходить вихідними днями і транслюється у фейсбуці. Виконавці співають авторські пісні та кавери, а ще спілкуються зі своїми слухачами. Самі музиканти називають цей стрім – по-домашньому затишним квартирником. Принаймні, у студії, звідки проходить стрім, є килим, тож ідея виправдалася.

Minecraft, блогерство: поява нових навчальних напрямків

Через карантин Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації призупинило роботу 14 волонтерських клубів програмування для дітей Code Club. Бібліотека перевела молодшу і старшу групу програмістів за курсом Scratch і HTML на онлайн-навчання. Щоб підтримати вихованців інших клубів та школярів по області, команда тренерів Good library відразу запустила обласний Марафон з інформаційних технологій. Протягом квітня на платформі Zoom для дітей 9 – 13 років проводили онлайн-заняття з освітнього Minecraft, блогерства в YouTube та кібербезпеки / медійної грамотності. До команди тренерів Марафону приєднався блогер-волонтер та громадський діяч Максим Жуков. Наприкінці курсів діти презентували власні проєкти. У грі Minecraft учасники стали інженерами своїх ідей, будували інклюзивні та екологічні об’єкти – екоферми, рекреаційні простори, підйомні механізми для людей з інвалідністю.

«Проєкт мені допоміг показати проблему в місті Лисичанська і як його можна змінити в кращий бік»

— Катерина Алейникова, учасниця курсу з Minecraft

Юні блогери створили власні канали на YouTube та встигли записати декілька відео з челенджами, летсплеями та за трендом «Зроби це власноруч».

«Я нарешті запустив канал на ютуб, дізнався про деякі лайфхаки та поради щодо використання застосунків для редагування відео»

— Іван Бутенко, учасник Марафону з Лисичанська

Вчилися розрізняти факти і судження, виявляти фейки, оберігати персональну інформацію та розказували, як не втрапити у пастку шахраїв в Інтернеті протягом ще одного курсу Марафону – кібербезпека та медіаграмотність.

«Я можу більш критично відбирати інформацію з електронних джерел, розумію деякі терміни, засвоїв нові слова»

— Владислав Хомич, учасник курсу з кібербезпеки та медійної грамотності

Так, у Марафоні взяло участь 52 дітей з Лисичанська, Старобільського та Кремінського районів. На фінальних заняттях тренери провели для дітей електронне вручення сертифікатів з оплесками та планами на другий тур Марафону.

«Враження відмінне, після таких марафонів хочеться єдиного – повторення»,

— поділилася  вчителька з смт Красноріченське Ольга Любар.

Останні інтерв'ю

Всі інтерв'ю

Наші гості — Римма Зюбіна та Олег Коркушко

У студії радіо 49’паралель — одни з найвідоміших акторів України,…

Наші гості — Ірма Вітовська та Віталіна Біблів

08 жовтня до студії радіо 49’паралель завітали зіркові гості, які…

Актуальне інтерв’ю — Сергій Дорофєєв

Про фестивальне життя театру, про 80-річчя, про третій Всеукраїнський фестиваль…

Наші гості — Чемпіони Європи з пауерліфтингу

У місті Плзень Чеської Республіки з 3 по 8 серпня…

Актуальне інтерв’ю

Вступати чи не вступати — ось у чому питання. Перефразовуючи…