Понад 10 клубів програмування для дітей та 20 тренерів-волонтерів – дорослішання IT-напрямку в області

12.12.2019 12 месяцев тому.

На Луганщині активно з’являються простори Code Club. Це клуби, де тренери-волонтери безкоштовно вчать дітей програмувати, створювати вебсайти, анімації, комп’ютерні ігри. Такі простори підтримуються всеукраїнською мережею клубів програмування для дітей Code Club UA.

За три місяці в області запустили 12 клубів програмування на різних локаціях – школах, бібліотеках, будинках творчості, громадських майданчиках. Заняття для дітей проводять студенти-програмісти, вчителі інформатики та досвідчені IT-спеціалісти, а також волонтери, що знаються на окремих мовах програмування. У такому форматі діти й тренери зустрічаються раз на тиждень і протягом навчаються протягом години. А сам курс триває близько року.

Проєкт є суто волонтерським, а тому викликає до себе неоднозначну реакцію, буцімто волонтерство, ба більше, у сфері інформаційних технологій, – це марна справа. Утім, на окремих майданчиках Code Club, як-от у Старобільську та Сєвєродонецьку, вже працюють по 3 – 4 тренери. Це загалом студенти.

“Зараз напрямок IT на Луганщині майже в нульовому стані. Обізнаність населення знаходиться на примітивному рівні чи взагалі відсутнє. Для нормального функціонування клубів має бути матеріально-технічна та програмна база. Без них нікуди. Якщо буде на чому та з чим працювати, охочих буде багато.
Віталій Скиртач, тренер клубу програмування у Луганській обласній бібліотеці у Старобільську, студент.

До цього в області був лише один такий клуб. Луганська обласна універсальна наукова бібліотека ініціювала його у Старобільську два роки тому. Другий клуб в області відкрився у Сєвєродонецькому навчально-виховному комплексі «Гармонія», а згодом і в ресурсно-інформаційному центрі «Вікно в Америку» у Старобільську. На першій вересневій хвилі Code Club опинилися також Біловодська центральна районна бібліотека та громадський майданчик «Хочу/Буду» у Сєвєродонецьку.

“Дуже приємно спостерігати, як діти йдуть на заняття, а в кінці кажуть: «Не можу вже дочекатися наступного заняття, щоб спробувати щось нове». Такі слова гріють душу і ти розумієш, що все це не даремно і приносить користь суспільству.
Оксана Гусакова, координаторка Code Club у центрі «Вікно в Америку» у Старобільську.

До проєкту також долучилися дитяча бібліотека та місцевий Палац культури у Лисичанську, інформаційно-розвивальний простір «Моя мрія» у Рубіжному, будинок дитячої творчості та дитяча бібліотека у Кремінній. Робота Code Club тримається на тренері й координаторі локації. Організатори проєкту говорять, що зовсім не обов’язково мати педагогічну освіту, аби бути тренером клубу, найголовніше – це бажання працювати з дітьми та обізнаність в інформаційних технологіях. Тим паче, що всі навчальні матеріали та рекомендації надає сам проєкт.

Школам, на перший погляд, відкрити такий клуб найлегше. Учителі інформатики відразу підлаштовують свою навчальну програму до тієї, що пропонується проєктом, та проводять заняття у спеціально оснащених класах раз на тиждень. Проблема лише в тому, чи «комфортно» вчителям адаптовувати клуб до вже розписаного власного навчального планування. Через це від участі у проєкті школи часто відмовляються.

Проблема для інших просторів – пошук обізнаного тренера. А проблема пошуку потенційних тренерів – небажання останніх працювати задарма.

“Це замкнене коло, але, на щастя, воно тимчасове. Тренери-волонтери з часом знаходяться. Звісно, не так швидко, але головне ж – результат і сприятливе інформаційне оточення. Важливо, щоб усі, хто приєднується до Code Club UA, розуміли власну відповідальність і покладали пошук волонтерів не лише на саму команду проєкту, а й на себе.
Юлія Дубова, координаторка Code Club UA у Луганській області.

Поки що відкриттям код клабів більше зацікавлені саме бібліотекарі, бо впровадження інформаційних технологій – один із найголовніших пріоритетів сучасних бібліотек. Але й вони мають побоювання – матеріально-технічне забезпечення, яке на самому мінімумі. Не всі бібліотеки можуть гарантувати, що кожна дитина матиме своє робоче місце за комп’ютером або ж лептопом. Організатори проєкту запевняють, що цю прогалину можуть заповнити самі учасники клубу – принести власний ноутбук на заняття.

Один із найбільших клубів – за відвідуваністю дітей та кількістю самих тренерів – код клаб на локації сєвєродонецького громадського майданчику «Хочу/Буду». Там з дітьми працюють студенти Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Єлизавета Іванова, Артем Гребенюк, Дмитро Мірошниченко та Володимир Ільченко – одногрупники, навчаються на факультеті інформаційних технологій та електроніки. Разом проводять і заняття. Говорять, що в захваті від реакції дітей, які щиро зацікавлені в тому, чим займаються.

“З дітьми стаєш однією родиною. Ти на них дивишся і розумієш, що передаєш їм цікаві знання. Самі батьки теж зацікавлені в цих знаннях. У нас були такі моменти, коли телефонували батьки і просили надати матеріали, за яким ми навчаємо, щоб вдома з дітьми повторювати, проходити їх разом та й для загального розвитку самих батьків.
Єлизавета Іванова, тренерка.

«Було б бажання», – так оцінює рівень актуальності теми IT на Луганщині волонтер Владислав Піменов. Він тренер клубу в інформаційному центрі «Вікно в Америку» у Старобільську. Навчається у Старобільському гуманітарно-педагогічному коледжі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Говорить, що у проєкті він через те, що подобається працювати з дітьми, а сама робота стимулює до самовдосконалення у сфері IT.

Але цей перелік, розповідає Юлія Дубова, уже поповнився зовсім неочікуваними волонтерськими ініціативами. Ірина Нікульнікова – голова громадської організації «Жіноча правозахисна група». А ще Ірина волонтер у клубі програмування на просторі Лисичанського міського Палацу культури. Волонтерство для Ірини – стиль життя, бо переконана, що саме активні громадські ініціативи значно покращують життя в регіоні. «Я не програміст, але я позиціоную свою роботу в наступному – ці знання може отримати кожен, якщо дійсно цього захоче. Цей проєкт закладає основи, і допомагає дітям більш свідомо підходити до цієї теми – чи хочуть вони займатися програмуванням у майбутньому».

Відкрити такі клуби може будь-який простір, який готовий відповідально координувати роботу свого IT-майданчика.

Останні інтерв'ю

Всі інтерв'ю

Наші гості — Фестиваль Plan B

Наші гості — Ганна Саган

Наші гості — Луганський обласний академічний музично-драматичний театр

Актуальне інтерв’ю — До студії радіо «49 паралель» поспілкуватись про «Фестиваль думок 2020» завітали комунікаційна менеджерка фестивалю Маргарита Чернишова та координаторка благодійного фонду «Восток-SOS» Олександра Ворошилова

Наші Гості — Анжеліка Рудницька